Kapitalski trgi 2024: Prihodnost varčevanja in naložb

Kapitalski trgi 2024: Prihodnost varčevanja in naložb

2024-10-11T17:22:01+02:00

 Medijska hiša Delo je 10. oktobra 2024 s poslovno konferenco končala večmesečno poslovno kampanjo Kapitalski trgi 2024: Prihodnost varčevanja in naložb. Dogodek v Zagrebu smo pripravili v partnerstvu s hrvaško medijsko hišo Hanza Media. Na konferenci so strokovnjaki predstavili konkretne mednarodne smernice, strategije, izzive in priložnosti za skupno delovanje slovenskega in hrvaškega trga.

Pozdravni nagovor je imel Stojan Petrič, predsednik nadzornega sveta skupine Kolektor in direktor Dela. Poudaril je, da je razvoj kapitalskih trgov v EU daleč od optimalnega. V primerjavi z ZDA je zaostanek zelo velik, kar ni brez posledic. Zaradi prvenstveno bančnega finančnega sistema v EU, ki pomeni manj prevzemanja tveganja varčevalcev, je celotno gospodarstvo manj fleksibilno. »Zato so skozi čas finančne krize in čas pandemije ZDA rastle hitreje kot gospodarstvo EU. Izkaže se, da to velja celo za nekrizni čas in da ni ideja o enotnem trgu kapitala v EU muha enodnevnica, ampak nuja, za nas pa tudi velika priložnost,« je zaključil Petrič.

Udeležence so zatem nagovorili dr. Ante Žigman, predsednik sveta uprave Hrvaške agencije za nadzor finančnih storitev (HANFA), guverner Hrvatske narodne banke Boris Vujčić ter podpredsednika slovenske in hrvaške vlade ter finančna ministra Klemen Boštjančič in Marko Primorac. Kot je dejal Klemen Boštjančič, se na ministrstvu za finance dobro zavedajo pomena kapitalskih trgov, ki pomenijo in morajo pomeniti dodatne vire za lokacijo kapitala za financiranje gospodarstva. Pozorno spremljajo vse aktivnosti v EU, ki so usmerjene v vzpostavitev kapitalske unije. »Pozdravljamo prizadevanja za krepitev povezanosti kapitalskih trgov v EU, se pa hkrati zavzemamo, da bi bili nadaljnji ukrepi na ravni EU skrbno premišljeni in prilagojeni posebnostim kapitalskih trgov posamezne članice, ker se ti močno razlikujejo po velikosti in razvitosti,« je poudaril.

Dve plati globalizacije

O tveganjih in priložnostih za kapitalske trge v svetu po globalizaciji je spregovoril Erik Fossing Nielsen, glavni svetovalec za ekonomijo iz UniCredit Banke. Kot je dejal, svet danes ni v dobrem stanju, težave izvirajo iz nizke produktivnosti. Leta globalizacije so bila bleščeča, »a 15 let so bili številni opozorilni znaki, da ni vse v redu. Večinoma smo jih ignorirali«. Upanje za Evropo vidi tudi v enotnem kapitalskem trgu, liberalizaciji trgov in realistični industrijski politiki. Spomnil je na Draghijevo poročilo, ki med drugim opozarja na nujna višja vlaganja na evropski trg kapitala. Domače vlagatelje je treba privabiti nazaj, ne da svoja sredstva plasirajo zunaj Evrope. Za to pa je nujno, da odločevalci ustvarijo spodbudne pogoje za vlagatelje.

Pomembnost razvoja varčevalnih produktov

Na okrogli mizi o pomembnosti razvoja varčevalnih produktov in spodbud za posameznike in nacionalno gospodarstvo so razpravljali Benjamin Jošar, predsednik uprave Triglav Skladov, Alenka Žnidaršič Kranjc, ustanoviteljica in lastnica Skupine PRVA, Blaž Brodnjak, predsednik uprave NLB, Dalibor Ćubela, predsednik uprave Zagrebačke banke, Dinko Lucić, predsednik uprave Privredne banke Zagreb, in Marko Badurina, predsednik uprave Hrvatske poštanske banke. Panel je moderirala Zrinka Grancarić iz HRT.

Vključevanje vidikov trajnosti pozitivno vpliva na donose

Andrej Petek, član uprave Triglav Skladov, je svojo predstavitev začel s podobo listine primarne izdaje delnic enega od nizozemskih podjetij iz leta 1602. Listina je označevala začetek modernega trga kapitala – z osnovnim poslanstvom: čudovita lokacija kapitala, ustvarjanje vrednosti in zavarovanje tveganj.

»Ali bomo ustvarili vrednost na dolgi rok, če bomo vlagali v podjetja, ki se ne bodo zavedala okoljskih tveganj in bodo zaradi tega utrpela škodo?« se je retorično vprašal Petek. In še: » Ali bomo ustvarili vrednost na dolgi rok, če bomo investirali v slabo upravljana podjetja, ali v podjetja, ki se ne bodo prilagajala v luči podnebnih sprememb, ali v podjetja, ki kršijo pravice zaposlenih?« Svojo predstavitev je Petek sklenil: »Vključevanje vidikov trajnosti v naložbene procese niti ni toliko stvar povpraševanja, temveč je to naša fiduciarna dolžnost do naših strank.«

Financiranje trajnostnega razvoja

Tematiko financiranja trajnostnega razvoja podjetij z dostopom do trgov zasebnega in tveganega kapitala pa so na drugem panelu pretresli Miran Kovač, direktor Alfi PE, Luka Podlogar, predsednik uprave NLB Skladi, Igor Čičak, predsednik uprave Provectus Capitals Partners, Petar Vlaić, predsednik Združenja družb za upravljanje pokojninskih skladov in pokojninskih zavarovalnic (UMFO, Udruga društava za upravljanje mirovinskim fondovima i mirovinskih osiguravajućih društava), in Hrvoje Čuvalo, predsednik uprave Hrvaške banke za obnovo in razvoj (HBOR). Pogovor je vodila Zrinka Grancarić.

Poslovno konferenco Kapitalski trgi 2024 o prihodnosti varčevanja in naložb je organizirala medijska hiša Delo v partnerstvu z medijsko hišo Hanza Media. Podprli so jo Triglav Skladi (generalni pokrovitelj), Zavarovalna skupina Sava in NLB (velika pokrovitelja), ALFI Skladi, BKS Bank, GrECo in Ilirika (pokrovitelji), PRVA Skladi, KD Group in SID banka (partnerji).

Posnetek dogodka in uredniške prispevke o temi najdete na https://www.delo.si/delov-poslovni-center/kapitalski-trgi